top of page
Writer's pictureAnanda

Znanstvenici tvrde da vaša svijest može istraživati alternativne dimenzije dok sanjate

Foto: Unsplash- Johannes Plenio


Jeste li ikada imali san koji je bio toliko stvaran da vam je ostao u mislima cijeli dan? Možda ste doživjeli ponavljajuće snove, našli se na poznatim mjestima ili susreli iste ljude, a da niste u potpunosti razumjeli njihovo značenje.


Izvor: kozmos.hr

Autor: Ivan Petričević


Dok većina nas takve snove odbacuje kao trikove podsvijesti, što ako su oni nešto više? Kako piše Popular Mechanics, prema Davidu Leongu, dr.sc., stručnjaku za metafiziku, ti snovi mogli bi biti uvidi u alternativne dimenzije gdje vaša svijest slobodno luta.


Leong, profesor na Sveučilištu Charisma, predlaže da bi snovi mogli biti ‘portali u paralelne svjetove’, mjesta gdje postoje različite verzije nas samih. Njegova teorija temelji se na interpretaciji kvantne mehanike poznatoj kao Višestruki svjetovi, koja tvrdi da svaka odluka stvara novu, razgranatu stvarnost. U ovom okviru, Leong vjeruje da naša svijest tijekom sna može nadvladati granice vremena i prostora, istražujući alternativne sfere izvan naše svakodnevne percepcije.



Znanost iza svijeta snova


Leongove ideje utemeljene su na kvantnoj teoriji, posebice na konceptu da promatranje može utjecati na stvarnost, poznatom kao učinak promatrača. Ovaj pojam istraživan je u revolucionarnim kvantnim istraživanjima, poput rada nobelovaca Alaina Aspecta, Johna F. Clausera i Antona Zeilingera. Njihove studije o kvantnoj spregnutosti izazivaju uvriježeno uvjerenje da objekti imaju fiksna svojstva bez obzira na promatranje, sugerirajući da je naš svemir daleko povezaniji nego što mislimo.


Leong proširuje ovo razmišljanje istražujući ideju “lokalne” i “nelokalne” svijesti. Dok je lokalna svijest vezana uz naše fizičke osjetilne organe, nelokalna svijest mogla bi omogućiti doživljavanje drugih dimenzija tijekom sna. U ovom stanju, naš um može istraživati šire stvarnosti, interaktirajući s alternativnim verzijama nas samih.


Međutim, ne nose svi snovi ovu važnost. Leong napominje da su snovi ukorijenjeni u osobnim iskustvima, koji često djeluju kaotično ili fragmentirano, vjerojatno produkti naše podsvijesti koja obrađuje svakodnevni život. Ali ako vaši snovi prate koherentan narativ, s jasnim početkom, sredinom i krajem, Leong sugerira da možda posjećujete alternativnu stvarnost.





Hipoteza bez čvrstih dokaza


Unatoč intrigantnoj premisi, Leongova hipoteza nema empirijsku potporu. Mainstream znanost ostaje skeptična, a većina istraživača podržava teorije poput teorije sinteze aktivacije ili konsolidacije memorije kako bi objasnili snove. Ove teorije sugeriraju da su snovi jednostavno način na koji mozak obrađuje i organizira informacije, a ne portali u druge svjetove.


Teorija sinteze aktivacije, primjerice, predlaže da tijekom REM faze sna mozak pokušava smisleno povezati slučajnu neuronsku aktivnost, što rezultira živopisnim snovima. Slično tome, teorija konsolidacije memorije sugerira da snovi pomažu u učvršćivanju sjećanja iz svakodnevnih iskustava, a ne pružaju uvid u alternativne dimenzije. Čak i teorija simulacije prijetnji tvrdi da snovi imaju biološku funkciju, omogućujući nam da u sigurnom okruženju vježbamo reakcije na potencijalno opasne situacije.




Tragovi drugih stvarnosti?


Leong vjeruje da ponavljajući snovi nisu samo slučajni događaji. Tvrdi da snovi s živopisnim i konzistentnim temama mogu ukazivati na vezu s drugim dimenzijama. Na primjer, ako često sanjate da ste zapeli u srednjoj školi, to bi moglo simbolizirati neriješene probleme—ili sugerirati da druga verzija vas još uvijek prolazi kroz iste izazove u paralelnoj stvarnosti. Ove emocionalne veze, prema Leongu, mogu služiti kao kozmički signali, povezujući različite verzije nas samih kroz dimenzije.


U modernoj psihologiji ideja snova kao portala u druge dimenzije uglavnom je odbačena. Iako su osobe poput Sigmunda Freuda i Carla Junga istraživali dublja značenja snova, njihov fokus bio je više na podsvjesnom umu nego na paralelnim stvarnostima. Freud je snove vidio kao put do skrivenih želja, dok je Jung vjerovao da nas oni povezuju sa zajedničkim ljudskim iskustvima. Međutim, nijedan od njih nije sugerirao da su snovi prozori u druge svjetove.





Utjecaj kvantne svijesti


Još jedan glas u ovoj raspravi je Dr. Howard Eisenberg, psiholog koji istražuje presjek kvantne fizike i svijesti u svojoj knjizi Sanjaj da bi ostvario. Eisenberg, poput Leonga, sugerira da je stvarnost možda konstrukcija oblikovana našom percepcijom. Objašnjava da se u kvantnoj mehanici objekti više ne promatraju kao čestice nego kao “valovi vjerojatnosti,” što znači da je svijet koji opažamo rezultat naših zajedničkih promatranja.


Eisenbergova tvrdnja odražava Leongove ideje o fluidnoj prirodi stvarnosti. Vjeruje da je naš budni život možda više iluzija nego što mislimo, konstruiran našom zajedničkom sviješću. Iz ove perspektive, snovi bi zaista mogli predstavljati alternativne stvarnosti—mjesta gdje različite verzije nas samih postoje u svjetovima s drugačijim zakonima.



Što ako bismo mogli istraživati te stvarnosti?


Ako Leongova hipoteza ima ikakvu istinu, to bi moglo revolucionirati naše razumijevanje života i smrti. Snovi ne bi bili samo vrijeme za odmor, nego i za istraživanje. Svake noći mogli bismo posjećivati alternativne verzije nas samih, proživljavajući živote oblikovane različitim odlukama. U ovom scenariju, smrt možda ne bi bila kraj, već prijelaz u drugu dimenziju, gdje svijest nastavlja evoluirati.


Ova bi ideja također mogla promijeniti način na koji živimo. Znajući da svaka odluka grana u bezbroj stvarnosti, moglo bi nas potaknuti da prihvatimo nova iskustva, preuzimamo rizike i gledamo na život kao na kontinuirano putovanje kroz beskonačne mogućnosti. A ako jedna verzija nas doživi neuspjeh ili teškoću, uvijek bi postojale druge stvarnosti koje možemo istražiti.


Iako znanstveni dokazi za takve tvrdnje ostaju ušpitni, makar za sada, Leongova teorija otvara fascinantna pitanja o prirodi svijesti, stvarnosti i potencijalu da naši snovi nude više od prolaznih slika naše podsvijesti.

0 comments

Recent Posts

See All

Comments


Logo Ananda.png
bottom of page