top of page
Writer's pictureAnanda

Misteriji najvećih kamenih blokova na svijetu u Baalbeku u Libanonu

Foto: Monolit "Trudnica" - wikipedia commons



Analiza koju je proveo Njemački arheološki institut u drevnom kamenolomu Baalbek/Drevni Heliopolis, u Libanonu, izračunala je veličinu i težinu golemog monolita i sada može zaključiti da je to najveći poznati kameni blok koji je ikada isklesala ljudska ruka.




Smješten na nadmorskoj visini od otprilike 1.170 metara u dolini Beqaa, Baalbek je poznat po tome da je naseljen od najmanje 7.000 godina prije Krista, s gotovo neprekidnim naseljavanjem Tell ispod Jupiterovog hrama, koji je bio hram od pred-helenističkog doba. Međutim, neki istraživači, poput Grahama Hancocka, tvrde da njegovi korijeni sežu čak 12.000 godina unatrag. Tijekom razdoblja rimske vladavine, Baalbek je bio poznat kao Heliopolis ("Grad sunca"), a u njemu se nalazilo jedno od najvećih i najveličanstvenijih svetišta u carstvu.




Jedno od najzadivljujućih obilježja Baalbeka su nevjerojatni megalitski temelji Jupiterova hrama. Hram je izgrađen na platformi od kamenja koje je među najvećim građevinskim blokovima viđenim u cijelom svijetu. Dvadeset sedam od ovih golemih vapnenačkih blokova može se vidjeti u podnožju s tri od njih, svaki težak oko 1000 tona, poznatih kao "Trilithon".


Kako su bili tako fino izrezani i pomaknuti na svoje mjesto nije moguće objasniti, posebno imajući u vidu da je poznato da su blokovi bili teški preko 1000 tona. Mnogi istraživači, uključujući Grahama Hancocka, odbacuju tradicionalno objašnjenje da su blokovi djelo Rimljana. Doista, brzi pogled na fotografije jasno pokazuje razliku u stilu i izgledu između velikog megalitskog kamenja i okolnih blokova korištenih za izgradnju hrama.





“Ne slažem se s glavnim arheološkim gledištem da su bilo koji od tri megalitska bloka u kamenolomu ili zagonetni megalitski temelji Jupiterovog hrama djelo Rimljana”, piše Graham Hancock. “Vjerujem da ovi ogromni megaliti davno prethode izgradnji Jupiterovog hrama i da su vjerojatno stari 12.000 ili više godina - istodobni s megalitskim nalazištem Gobekli Tepe u Turskoj. Predlažem da pogledamo rukotvorine preživjelih izgubljene civilizacije, da su Rimljani izgradili svoj Jupiterov hram na već postojećim megalitskim temeljima starim 12 000 godina.”



Kamenolom megalitskih blokova


Poznato je da su ogromni blokovi korišteni u temeljima Jupiterovog hrama došli iz obližnjeg kamenoloma koji se nalazi oko 800 metara od hrama. U kamenolomu vapnenca nalaze se dva masivna građevna bloka koja nikada nisu stigla do hrama - jedan težak oko 1.240 tona, a drugi, poznat kao "Hajjar al-Hibla", ili Kamen trudne žene, težak je oko 1.000 tona.


Arheolozi vjeruju da je monolit Hajjar al-Hibla ostavljen u kamenolomu jer se kvaliteta kamena ruba bloka pokazala lošom i monolit se lako mogao oštetiti tijekom transporta.


Prema Discovery Newsu, njemački arheološki tim je pronašao treći građevinski blok pored kamena Hajjar al-Hibla i ispod njega. Još uvijek djelomično zakopan, monolit mjeri 19,6 metara (64 stope) u duljinu, 6 metara (19,6 stopa) u širinu i najmanje 5,5 metara (18 stopa) u visinu. Njegova težina procijenjena je na 1650 tona, što ga čini najvećim poznatim kamenim blokom iz antike.


"Razina glatkoće ukazuje na to da je blok trebao biti transportiran i korišten bez rezanja", stoji u priopćenju Njemačkog arheološkog instituta.


Daljnjim iskapanjima pokušat će se utvrditi je li novootkriveni blok patio od istog problema kao kamen Hajjar al-Hibla, što je rezultiralo njegovim napuštanjem u kamenolomu.





Recent Posts

See All

Comments


Logo Ananda.png
bottom of page