top of page
Writer's pictureAnanda

Misteriji i čuda Egipta – Abu Simbel

Updated: Feb 6


Foto: Ananda


Veličanstveni hram Ramzesa II poznatiji je pod nazivom Abu Simbel. Uz Ramzesov hram, pored njega nalazi se hram njegove žene Nefertari. Ramzes II imao je osam žena koje su bile kraljevne, dok je navodno imao odnos s oko 200 žena i imao oko stotinu djece. Samo je kraljici Nefertari podigao hram koji se nalazi pored njegovog.


Mjesto je dobilo naziv po dječaku Abu Simbel koji je otkrio lokaciju švicarskom istraživaču Johannu Ludwigu Burckhardu 1813. godine. Burckhard nije mogao otkopati hram koji je dobrim dijelom bio prekriven pijeskom, nego je to uspjelo njegovom prijatelju talijanskom istraživaču Giovanniju Belzoniju. Godine 1817. Belzoni je uspio prvi iskopati ovaj veličanstveni hram. Na području se nalaze dva hrama. Prvi hram, Ramzesov, visok je 30 a širok 35 metara. Ulaz u hram je monumentalan sa velikim skulpturama Ramzesa II i bogovima: Ra-Horakhty, Amun Ra i Ptah. Ovim činom Ramzes II je jasno pokazao da je on jednak bogovima stoga ima pravo biti smještan uz njih i zauvijek zapamćen kao dio loze bogova. Spomenici su visoki oko 18 metara. Ispod spomenika nalazi se kipovi koji predstavljaju Ramzesovu suprugu, ali i poražene neprijatelje Nubijce, Libijce i Hetite. Spomenici u Abu Simbelu su najveći u Egiptu uz Sfingu.



Foto: Ananda


Unutrašnjost hrama ukrašena je hijeroglifima i prizorima bitke u kojem je Ramzes II prikazan kao pobjednik u bitci protiv Hetita kod Kadeša. Smatra se da su ti prikazi jedni od prvih primjera političke propagande jer je bitka ostala neriješena, a i Hetiti su također sebe prikazivali kao pobjednike. Osim prizora iz bitke, u hramu se može vidjeti i krunidba Ramzesa II.


Izgradnja hrama trajala je oko 20 godina. Mjesto gdje su izgrađeni hramovi pomno je odabrano jer se na toj lokaciji štovala božica Hathor. Božica Hathor bila je božica ljubavi, ljepote, glazbe, sreće i zaštitnica žena. Često se prikazuje sa rogovima i suncem između rogova jer se je štovala u liku svete krave. Osim što je bila simbol pozitivnih sila, bila je i osvetnica boga Ra kada su se ljudi pobunili protiv njega. Hathor se je pretvorila u lavicu Sekhmet koja donosi bolest. Kao lavica popila je veliku količinu piva crvene boje misleći da krv. Onesvijestila se i probudila se ponovno kao Hathor. Prema mitologiji bila je žena slavnom Horusu.

 

 

Čudo matematike, astronomije i graditeljstva


Sunčeve zrake svake godine na točan datum, 22. veljače i 22. listopada, ulaze u hram i obasjaju sam kraj hrama gdje se nalaze kipovi Ramzesa II i tri boga Ra, Amon i Ptah kojima je hram i posvećen. Ali sunce obasja samo tri kipa, dok Ptah, bog koji se povezuje sa podzemljem ostaje u sjeni. Postoje nekoliko teorija zašto je hram izgrađen da sunce na točan datum obasja tri kipa. Jedna od teorija jest da se proslavi rođenje Ramzesa II, a idući datumom se proslavlja njegova krunidba. Druge teorije ukazuju na period početka poljoprivrednih radova, odnosno njihov završetak. Smatra se da je ovaj fenomen prva zapazila istraživačica Amelia Edwards 1873. na 1874. godinu.


Sunce (Ra) imalo je posebno mjesto u religiji, vjerovanju i štovanju. Osim što se je često prikazivalo u hramovima, posebnu pažnju posvećivali su kod gradnje. Osim Abu Simbela, u najvećem hramu Karnaku, hramu faraonke Hatšepsut (i drugima: npr. Dandara) zabilježeno je fenomen solarnog poravnanja sa hramom ili kipovima.





 

Hram Nefertari


Ovaj hram je izgrađen za Nefertari a je posvećen božici Hathor. Nefertari u prijevodu znači lijepa družica. Rodila je najmanje šestero djece. „Pročelje isklesano na stijeni je ukrašeno s dvije skupine figura koje okružuju veliki ulaz; s obje strane dva kralja (faraona) koji nose krune oba kraljevstva (gornjeg i donjeg Nila), a između njih su skulptura kraljice. Sve figure su visoke nešto više od 10 metara i to je prvi put u Starom Egiptu da su figure kraljica jednake veličine kao i kralja. Iznutra je hram ukrašen prizorima iz kraljičina života, a Ramzes II. se pojavljuje sporadično.“*

 

 

Premještanje hramova


Zbog izgradnje Asuanske brane, područje gdje je prvotno bio hram je potopljeno i sada se na tom mjestu nalazi veliko Naserovo jezero prema predsjedniku Egipta Gamalu Abdelu Naseru koji je i započeo izgradnju brane. Prije potapanja područja postojalo je više ideja kako će se zaštiti hramovi. Na kraju je odlučeno da se hramovi doslovno prenesu na povišeni plato iznad jezera. Sada se hramovi nalaze nekih 65 metara iznad prvotne pozicije.

Kako je izgledalo premještanje hramova zabilježeno je kamerama i može se pogledati u sljedećem videu.




 

Zahvaljujući ideji da se hramovi premjeste danas možemo svojim očima svjedočiti čudesnim građevinama i spomenicima koje su nam ostavili drevni Egipćani.




 

Izvori:

0 comments

Recent Posts

See All

コメント


Logo Ananda.png
bottom of page